![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjNiN51fMDPZm-WpxG7x0JNpcZSfIP7qtPMRg8anvccQi4QgNrTqtCf4qjIWQfbbgpkC0pZqTBdpCIDve8bQ6xW5Zb-he2UXTclRzoLJHMcvfD-13lTJxa4iKRaHZMS3XiRmEu_Q1HSzBk/s1600/paraskinia1.jpg)
Τη φετινή, έβδομη χρονιά του θεσμού, μια επιτροπή... ειδικών από τη βιομηχανία της φωτογραφίας προχώρησε στην κατάρτιση της τελικής λίστας συμμετοχών, επιλέγοντας μεταξύ 140.000 υποψηφιοτήτων.
Η τελική λίστα περιλαμβάνει τη δουλειά φωτογράφων από 166 χώρες, ο μεγαλύτερος αριθμός από την έναρξη του θεσμού.
Μεταξύ των φωτογραφιών που διαγωνίζονται, βλέπουμε μοναδικά στιγμιότυπα από το ζωικό βασίλειο, πορτραίτα ανθρώπων, αλλά και ένα καρέ από τη γιορτή Oktoberfest.
Ο διαγωνισμός περιλαμβάνει 3 βασικές κατηγορίες για επαγγελματίες αλλά και νέους ερασιτέχνες. Οι νικητές θα ανακοινωθούν την προσεχή άνοιξη.
Δείτε ορισμένες από τις φωτογραφίες που διαγωνίζονται…