Featured Posts

παρασκηνια

Δελτία τύπου, ανακοινώσεις, ενημέρωση για την δουλειά σου;
Στείλε μας εδώ : prothselida@gmail.com

Μας Αρεσουν

13 Μαρ 2016

Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου: Όλες οι υποψηφιότητες για τα βραβεία 2016


Τις υποψηφιότητες για τα Βραβεία 2016 ανακοίνωσε σήμερα η Ελληνική Ακαδημίας Κινηματογράφου (ΕΑΚ), καθώς ....πλησιάζει η ημερομηνία απονομής τους, στις 28/3 στην καθιερωμένη τελετή στη Στέγη Γραμμάτων Τεχνών. Στη διαδικασία των Βραβείων φέτος, υποβλήθηκαν 19 ταινίες μεγάλου μήκους μυθοπλασίας, 15 ντοκιμαντέρ και 27 ταινίες μικρού μήκους.

Φέτος τα βραβεία της ΕΑΚ αποκτούν όνομα διεθνές και ταυτόχρονα συμβολικό. Είναι τα Βραβεία Ίρις. Επιπλέον από φέτος η ΕΑΚ, θεσπίζει Βραβείο Ξένης Ταινίας και η επιλογή της βραχείας λίστας των δέκα ξένων υποψηφίων ταινιών έγινε πιλοτικά φέτος, από επιτροπή μελών της ΕΑΚ- κριτικών κινηματογράφου.

Μία ακόμη σημαντική απόφαση που αφορά στα βραβεία είναι η συμμετοχή όλων των ντοκιμαντέρ, ανεξάρτητα από τη διάρκειά τους, στην κατηγορία για το Βραβείο Καλύτερου Ντοκιμαντέρ, το οποίο είναι αφιερωμένο στη μνήμη της Λουκίας Ρικάκη.

Τιμώντας της ακτιβίστρια και μεγάλη ερμηνεύτρια Βανέσσα Ρέντγκρειβ

Τιμώμενη προσωπικότητα της 7ης τέχνης είναι φέτος η μεγάλη ηθοποιός της Βρετανίας Βανέσσα Ρεντγκρέιβ, την οποία θα τιμήσει η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου για την μεγάλη καριέρα και το έργο της, αλλά και για την προσφορά της ως ακτιβίστρια, ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένη και δραστήρια τελευταία απέναντι στο δράμα των προσφύγων, αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ.

Αυτές είναι όλες οι υποψηφιότητες που περνούν στην τελική φάση των Βραβείων

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

Τετάρτη 04:45 - Θανάσης Καραθάνος, Κώστας Λαμπρόπουλος

Invisible - Πάνος Παπαδόπουλος, Δημήτρης Αθανίτης

Smac - Ηλίας Δημητρίου

Ένας Άλλος Κόσμος - Κώστας Σούσουλας, Χριστόφορος Παπακαλιάτης

Chevalier - Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Μαρία Χατζάκου, Αθηνά Τσαγγάρη



Βραβείο Α' Γυναικείου Ρόλου

Ένας Άλλος Κόσμος - Μαρία Καβογιάννη

Silent - Κίκα Γεωργίου

Smac - Βαγγελιώ Ανδρεαδάκη



Βραβείο Α' Ανδρικού Ρόλου

Ουζερί Τσιτσάνης - Χάρης Φραγκούλης

Τετάρτη 04:45 - Στέλιος Μάινας

Invisible - Γιάννης Στάνκογλου



Βραβείο Σεναρίου

Τετάρτη 04:45 - Αλέξης Αλεξίου

Chevalier - Ευθύμης Φιλίππου, Αθηνά Τσαγγάρη

Interruption - Γιώργος Ζώης, Βασίλης Κυριακόπουλος

Invisible - Δημήτρης Αθανίτης, Γιώργος Μακρής

Smac - Ηλίας Δημητρίου



Βραβείο Σκηνοθεσίας

Τετάρτη 04:45 - Αλέξης Αλεξίου

Chevalier - Αθηνά Τσαγγάρη

Invisible - Δημήτρης Αθανίτης

Smac - Ηλίας Δημητρίου



Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

Ο Σπόρος - Ιφιγένεια Κοτσώνη

Το Σύκο - Νικόλας Κολοβός

Dreamtoy - Χρήστος Χουλιάρας

Joanna - Παναγιώτης Φαφούτης

Simon Says - Νίκος Τσεμπερόπουλος

4η Μαρτίου - Δημήτρης Νάκος



Βραβείο Β' Γυναικείου Ρόλου

Ουζερί Τσιτσάνης - Βασιλική Τρουφάκου

Interruption - Αλεξία Καλτσίκη

Invisible - Κόρα Καρβούνη



Βραβείο Β' Ανδρικού Ρόλου

Ένας Άλλος Κόσμος - Μηνάς Χατζησάββας

Ουζερί Τσιτσάνης - Αντρέας Κωνσταντίνου

Τετάρτη 04:45 - Δημήτρης Τζουμάκης



Βραβείο Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

Αρκαδία Χαίρε - Φίλιππος Κουτσαφτής

Erotica, Exotica, etc... - Charlotte Vincent, Ευαγγελία Κρανιώτη

The Longest Run - Σπύρος Μαυρογένης, Μαριάννα Οικονόμου



Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Καύσωνας - Joyce A. Nashawati

Interruption - Γιώργος Ζώης

Erotica, Exotica, etc... - Ευαγγελία Κρανιώτη



Βραβείο Ειδικών Εφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας

Τετάρτη 04:45 - Ιπποκράτης Χαλάς, Μιχάλης Σαμιώτης, Αφοι Αλαχούζοι, Dani Cohen

Interruption - Ξενοφώντας Φιλιππούσης, Φίλιππος Μαρμουτάς, Θοδωρής Ζιγκίρης

The Republic - Προκόπης Βλασερός, Σόλων Γιαννούτσος, Ίωνας Κατρακάζος



Βραβείο Μακιγιάζ

Ουζερί Τσιτσάνης - Ναμπίλ Σαλαμέ

Τετάρτη 04:45 - Στέλλα Καραπούλιου

Chevalier - Εύη Ζαφειροπούλου

nterruption - Anne-Valerie Chiabaut



Βραβείο Ήχου

Τετάρτη 04:45 - Άρης Αθανασόπουλος, Avi Mizrahi, Gil Toren

Chevalier - Λέανδρος Ντούνης, Κώστας Βαρυμποπιώτης

Interruption - Hrvoje Petek, Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος, 'Αρης Λουζιώτης, Herve Buirette



Βραβείο Ενδυματολογίας

Ουζερί Τσιτσάνης - Άννα Μαχαιριανάκη

Τετάρτη 04:45 - Άλκηστη Μάμαλη

Interruption - Zorana Meic, Εύα Γουλάκου



Βραβείο Σκηνογραφίας

Ένας Άλλος Κόσμος - Γιώργος Γεωργίου

Ουζερί Τσιτσάνης - Αντώνης Χαλκιάς

Τετάρτη 04:45 - Σπύρος Λάσκαρης

Interruption - Σπύρος Λάσκαρης



Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Αρκαδία Χαίρε - Κωνσταντίνος Βήτα

Σύμπτωμα - Coti C.

Τετάρτη 04:45 - Γιάννης Βεσλεμές (Felizol)



Βραβείο Μοντάζ

Αρκαδία Χαίρε - Ιωάννα Σπηλιοπούλου

Τετάρτη 04:45 - Λάμπης Χαραλαμπίδης

Chevalier - Γιώργος Μαυροψαρίδης, Matt Johnson

Interruption - Γιάννης Χαλκιαδάκης



Βραβείο Φωτογραφίας

Καύσωνας - Γιώργος Αρβανίτης

Τετάρτη 04:45 - Χρήστος Καραμάνης

Invisible - Γιάννης Φώτου

Στην τελετή απονομής των Βραβείων, τη σκηνοθεσία και τα κείμενα έχει αναλάβει ο Νίκος Σούλης με τη δημιουργική ομάδα του, τα φώτα η Κατερίνα Μαραγκουδάκη, ενώ οι παρουσιαστές της βραδιάς θα είναι ο Γιώργος Νανούρης και η Λένα Παπαληγούρα.

Θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από τον ΟΤΕ TV. Με τον OTE TV επίσης ανανεώθηκε η συνεργασία για την επανάληψη του διαγωνισμού χρηματοδότησης ταινιών μικρού μήκους, Film Factory Short Film Fund και για το 2016. Στην τελετή απονομής μάλιστα θα ανακοινωθούν και τα ονόματα των δύο νικητών του πρώτου διαγωνισμού που θα χρηματοδοτηθούν με το ποσό των 15.000 ευρώ ο καθένας για να ολοκληρώσουν την ταινία τους.

Η Ενημέρωση στην Ελλάδα και τoν Κόσμο