Featured Posts

Μας Αρεσουν

παρασκηνια

Δελτία τύπου, ανακοινώσεις, ενημέρωση για την δουλειά σου;
Στείλε μας εδώ: info@paraskinia.com η prothselida@gmail.com (όχι και στα δύο)

Γράψτε το Email σας και ενημερωθείτε πρώτοι!

5 Μαρ 2018

Η λίστα με τους νικητές στα 90α βραβεία Oscar - Η τελετή της απονομής ολοκληρώθηκε τα ξημερώματα της Δευτέρας 5 Μαρτίου


Η ταινία The Shape Of Water του Guillermo del Toro, ένα σκοτεινό και αλληγορικό παραμύθι με ...
φόντο τον Ψυχρό Πόλεμο στην Αμερική του 1962, 





κέρδισε το Όσκαρ καλύτερης ταινίας στην 90ή τελετή απονομής των βραβείων της Αμερικανικής Ακαδημίας Κινηματογράφου.

Μετά την περσινή γκάφα με την λάθος ανακοίνωση, η Αμερικανική Ακαδημία Κινηματογράφου απέδειξε ότι έχει χιούμορ, επιλέγοντας για δεύτερη χρονιά τον Warren Beatty και τη Faye Dunaway να παρουσιάσουν ξανά το Βραβείο για την Καλύτερη Ταινία -- αυτή τη φορά σωστά. Ανεβαίνοντας στη σκηνή για να παραλάβει το βραβείο ο Μεξικανός σκηνοθέτης πήρε το φάκελο με το αποτέλεσμα και τον... κοίταξε για να σιγουρευτεί ότι είναι ο ίδιος νικητής, δείχνοντας τον στη συνέχεια στο κοινό. To The Shape Of Water, που είχε συνολικά 13 υποψηφιότητες, κέρδισε τέσσερα Όσκαρ, ανάμεσά τους τα βραβεία Σκηνοθεσίας και Καλύτερης Ταινίας.


Η πλήρης λίστα των νικητών έχει ως εξής:


Καλύτερη Ταινία: «The Shape Of Water»


Πρώτος Ανδρικός Ρόλος: Gary Oldman, «Darkest Hour»


Πρώτος Γυναικείος Ρόλος: Frances McDormand, «Three Billboards Outside Ebbing, Missouri»


Δεύτερος Ανδρικός Ρόλος: Sam Rockwell, «Three Billboards Outside Ebbing, Missouri»


Δεύτερος Γυναικείος Ρόλος: Alison Janney, «I, Tonya»


Καλύτερη Σκηνοθεσία: Guillermo Del Toro, «Shape of Water»


Καλύτερο Πρωτότυπο Σενάριο: Jordan Peele, «Get Out»


Καλύτερο Διασκευασμένο Σενάριο: James Ivory, «Call Me By Your Name»


Καλύτερη Ξενόγλωσση Ταινία: «A Fantastic Woman», Χιλή


Καλύτερος Σχεδιασμός Παραγωγής: Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeffrey A. Melvin, «The Shape of Water»


Καλύτερη Φωτογραφία: Roger A. Deakins, «Blade Runner 2049»


Καλύτερα Κοστούμια: Mark Bridges, «Phantom Thread»


Καλύτερο Ντοκιμαντέρ: «Icarus»


Καλύτερο Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους: «Heaven Is a Traffic Jam on the 405»


Καλύτερο Μοντάζ: Lee Smith, «Dunkirk»


Καλύτερο Makeup: Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick, «Darkest Hour»


Καλύτερη Μουσική Επένδυση: Alexandre Desplat, «The Shape of Water»


Καλύτερο Τραγούδι: Remember Me, «Coco»


Καλύτερη Ταινία Κινουμένων Σχεδίων: «Coco»


Καλύτερη Ταινία Μικρού Μήκους (Animation): «Dear Basketball»


Καλύτερη Ταινία Μικρού Μήκους: «The Silent Child»


Καλύτερo Ηχητικό Μοντάζ: Richard King, Alex Gibson, «Dunkirk»


Καλύτερη Ηχητική Μείξη: Gregg Landaker, Gary A. Rizzo, Mark Weingarten, «Dunkirk»


Καλύτερα Οπτικά Εφέ: John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert, Richard R. Hoover, «Blade Runner 2049»

Η Ενημέρωση στην Ελλάδα και τoν Κόσμο