Featured Posts

παρασκηνια

Δελτία τύπου, ανακοινώσεις, ενημέρωση για την δουλειά σου;
Στείλε μας εδώ : info@paraskinia.com , prothselida@gmail.com

Μας Αρεσουν

Γράψτε το Email σας και ενημερωθείτε πρώτοι!

9 Μαρ 2017

Ποιες ταινίες διεκδικούν το χρυσό αγαλματίδιο της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου για το 2017


Έτοιμοι για τη μεγάλη βραδιά του ελληνικού κινηματογράφου δηλώνουν οι δημιουργοί που προκρίθηκαν στην...
τελική φάση των 8ων βραβείων ΙΡΙΣ, τα οποία θα απονεμηθούν στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών στις 21 Μαρτίου.




Η τελετή της απονομής, με παρευρισκόμενους όλα τα μεγάλα ονόματα του σύγχρονου ελληνικού κινηματογράφου θα γίνει υπό την σκηνοθεσία του γνωστού βραβευμένου σκηνοθέτη, Παναγιώτη Φαφούτη.

Στη διαδικασία των βραβείων φέτος υποβλήθηκαν 20 ταινίες μεγάλου μήκους μυθοπλασίας, 16 ταινίες τεκμηρίωσης (ντοκιμαντέρ), 6 ταινίες κινουμένων σχεδίων (Animation) και 31 ταινίες μικρού μήκους. Επίσης, επιλέχθηκε μια βραχεία λίστα 10 ξένων υποψήφιων ταινιών.

Η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου, θέσπισε και θα απονείμει για πρώτη φορά φέτος, Βραβείο Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων. Η συμμετοχή των ταινιών τους σε μια ξεχωριστή κατηγορία βράβευσης, αποτελεί αναγνώριση της δουλειάς τους και φιλοδοξεί να δώσει ακόμα μεγαλύτερη ώθηση σε αυτό το είδος κινηματογραφικής αφήγησης.

Αναλυτικά οι υποψηφιότητες των 8ων Βραβείων Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου:


Βραβείο Ειδικών Εφφέ

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Έτερος Εγώ» οι Γιώργος και Ρούλης Αλαχούζος και Αντώνης Κοτζιάς.

2. Από την ταινία «Νήμα» οι Προκόπης Βλασερός και Ιωάννης Αγελαδόπουλος.

3. Από την ταινία «Νοτιάς» ο Γιάννης Γεωργαρίου και Αλέξης Παράσχος.



Βραβείο Μακιγιάζ

Υποψήφιοι (τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας):

1. Από την ταινία «Έτερος Εγώ» ο Γιάννης Παμούκης.

2. Από την ταινία «Νήμα» η Ιωάννα Λυγίζου.

3. Από την ταινία «Νοτιάς» η Κατερίνα Βαρθαλίτου.

4. Από την ταινία «Suntan» η Εύη Ζαφειροπούλου.



Βραβείο Ήχου

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Νοτιάς» οι Άρης Αθανασόπουλος, Αλίκη Παναγή και Κώστας Βαρυμποπιώτης.

2. Από την ταινία «Park» οι Στέφανος Ευθυμίου, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Περσεφόνη Μήλιου και Βάλια Τσέρου.

3. Από την ταινία «Suntan» οι Λεονάρδος Ντούνης και Κώστας Φυλακτίδης.



Βραβείο Ενδυματολογίας

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Νήμα» η Άλκηστη Μάμαλη.

2. Από την ταινία «Νοτιάς» η Εύα Νάθενα.

3. Από την ταινία «Η Ρόζα της Σμύρνης» η Γιούλα Ζωιοπούλου.



Βραβείο Σκηνογραφίας

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Έτερος Εγώ» ο Ηλίας Λεδάκης.

2. Από την ταινία «Νήμα» οι The Boy και Κωνσταντίνος Λαμπρίδης.

3. Από την ταινία «Νοτιάς» ο Σπύρος Λάσκαρης.



Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Υποψήφιοι (τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας):

1. Από την ταινία «Νήμα» οι Felizol και The Boy.

2. Από την ταινία «Το Ξύπνημα της Άνοιξης» ο Drog_A_Tek.

3. Από την ταινία «Park» ο Αλέξανδρος Βούλγαρης.

4. Από την ταινία «Suntan» ο Felizol.



Βραβείο Μοντάζ

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Νήμα» ο Πάνος Βουτσαράς.

2. Από την ταινία «Amerika Square» ο Γιάννης Σακαρίδης.

3. Από την ταινία «Suntan» ο Ναπολέων Στρατογιαννάκης.



Βραβείο Φωτογραφίας

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Νήμα» ο Σίμος Σαρκετζής.

2. Από την ταινία «Park» η Monica Lenczewska.

3. Από την ταινία «Suntan» ο Χρήστος Καραμάνης.



Βραβείο Β΄ Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιοι (τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας):

1. Από την ταινία «Έτερος Εγώ» η Ιωάννα Κολλιοπούλου.

2. Από την ταινία «Πέντρο Νούλα» η Αθηνά Παππά.

3. Από την ταινία «Amerika Square» η Θέμις Μπαζάκα.

4. Από την ταινία «Suntan» η Έλλη Τρίγγου.



Βραβείο Β΄ Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Νοτιάς» ο Θέμης Πάνου.

2. Από την ταινία «Park» οι Ενούκι Γκβενετάτζε, Τζούλιο Κατσής, Γκόγκα Τσικλαούρι, Ντάβιντ Σίμτσακ, Μινέλλα Μπαλλή, Παναγιώτης Παπαδόπουλος, Νίκος Ζεγκίνογλου, Μάριο Τζούτι, Σάββας Μπαλαχαζβίλι, Γιώργος Μονστηριώτης και Τέο Αγγέλοφ.

3. Από την ταινία «Suntan» ο Γιάννης Τσορτέκης.




Βραβείο Α΄ Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Νήμα» η Σοφία Κόκκαλη.

2. Από την ταινία «Νοτιάς» η Μαρία Καλλιμάνη.

3. Από την ταινία «Το Ξύπνημα της Άνοιξης» η Δάφνη Πατακιά.



Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Amerika Square» ο Βασίλης Κουκαλάνι.

2. Από την ταινία «Park» ο Δημήτρης Κίτσος.

3. Από την ταινία «Suntan» ο Μάκης Παπαδημητρίου.



Βραβείο Σεναρίου

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Έτερος Εγώ» οι Σωτήρης Τσαφούλιας και Κατερίνα Φιλιώτου.

2. Από την ταινία «Amerika Square» οι Γιάννης Τσίρμπας, Βαγγέλης Μουρίκης και Γιάννης Σακαρίδης.

3. Από την ταινία «Suntan» οι Αργύρης Παπαδημητρόπουλος και Σύλλας Τζουμέρκας.



Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Αγόρι στη Γέφυρα» ο Πέτρος Χαραλάμπους.

2. Από την ταινία «Όντως Φιλιούνται;» ο Γιάννης Κορρές.

3. Από την ταινία «Park» η Σοφία Εξάρχου.



Βραβείο Σκηνοθεσίας

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Νήμα» ο The Boy.

2. Από την ταινία «Amerika Square» ο Γιάννης Σακαρίδης.

3. Από την ταινία «Suntan» ο Αργύρης Παπαδημητρόπουλος.



Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Αλεπού» η Ζακλίν Λέντζου.

2. Από την ταινία «Κύβος» ο Αλέξανδρος Σκούρας.

3. Από την ταινία «Νηπενθές» ο Γιάννης Συμβώνης.

4. Από την ταινία «Η Χέλγκα στο Λουντ» η Θέλγια Πετράκη.

5. Από την ταινία «Limbo» η Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη.



Βραβείο Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων (Animation)

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Αίνιγμα» οι Αντώνης Ντούσιας και Άρης Φατούρος.

2. Από την ταινία «Εθνοφοβία» ο Γιάννης Ζιόνγκας.

3. Από την ταινία «Aurelia» οι Κρέωνας Κρυωνάς και Χρήστος Μπουραντάς.



Βραβείο Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «90 Χρόνια ΠΑΟΚ: Νοσταλγώντας το Μέλλον» οι Μαρία Δανέζη, Δημήτρης Παπανδρέου, Ιβάν Σαββίδης και Νίκος Τριανταφύλλιδης.

2. Από την ταινία «Σιωπηλός Μάρτυρας» ο Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος.

3. Από την ταινία «Η Τελευταία Παραλία» οι Nicoletta Romeo, Στέλλα Θεοδωράκη, Θάνος Αναστόπουλος, Guillaume de Seille και Davide Del Degan.



Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Έτερος Εγώ» οι Σωτήρης Τσαφούλιας και Φένια Κοσοβίτσα.

2. Από την ταινία «Νήμα» η Ελένη Μπερντέ.

3. Από την ταινία «Νοτιάς» ο Τάσος Μπουλμέτης.


4. Από την ταινία «Amerika Square» οι Βένια Βέργου, Νίκος Φράγκος, Γιώργος Λεμός και Γιάννης Σακαρίδης.

5. Από την ταινία «Suntan» οι Φαίδρα Βόκαλη και Αργύρης Παπαδημητρόπουλος.

Η Ενημέρωση στην Ελλάδα και τoν Κόσμο